Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /usr/home/sky/domains/freemindart.pl/public_html/wp-includes/plugin.php on line 571 Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /usr/home/sky/domains/freemindart.pl/public_html/wp-includes/plugin.php on line 571
fabularie_logo

„Fabularie” to czasopismo, którego celem jest otwieranie opowieści. Wraz z pierwszym numerem pisma dajemy początek wielu historiom, do opowiadania których chcemy zaprosić wszystkich zainteresowanych poszukiwaniem nowego ujęcia aktualnego stanu kultury.

Proponujemy przejażdżkę w wielu kierunkach jednocześnie. Podczas podróżowania zajmować nas będą rozmaite aspekty sposobów funkcjonowania człowieka w świecie, począwszy od edukacji kulturalnej, poprzez zagadnienia dotyczące rozwoju języka i rozmaitych form komunikacji, na refleksji filozoficznej o szerokim spektrum tematycznym skończywszy. Interesują nas rozmaite dziedziny twórcze, a ściślej – relacje, w jakie ze sobą wchodzą. Obietnica niespodzianki, jaką niesie ze sobą niezwykłość tych związków, pociąga nas silniej i większe budzi emocje niż jakiekolwiek spektakularne wzloty i dramatyczne upadki szeroko i kolorowo komentowane w efektownych pozach.

Chcemy tworzyć pismo o nowej kulturze. Naszą ambicją jest łączenie tego, co lokalne, z tym, co ogólne; tego, co konkretne, z tym, co wyobraźniowe; tego, co wielkie, z tym, co ledwie dostrzegalne. Jednocześnie „Fabularie”, korzystając z rozmaitych form, będą starały się formy te przekraczać, czego sobie i naszym potencjalnym współpracownikom gorąco życzymy.

Już są!

Fabularie nr 1 (1) 2013

fabularie-nr1-okl

Debiutancki, pierwszy numer pisma „Fabularie” to działy o: JAMESIE JOYSIE (szkic Krzysztofa Bartnickiego, wiersze Joyce’a, ilustracje Marcina Szmandry, szkic Michała Tabaczyńskiego); o LIBERATURZE (poezja awangardowa Zenona Fajfera i duetu Marcin Karnowski / Radek Drwęcki); o SZTUCE KOMUNIKACJI (szkice Tomasza Komendzińskiego, Miłki O. Malzahn, Agnieszki Taczyńskiej, Moniki Dekowskiej); oraz o DOMINACJI I WYKLUCZENIU (szkice Michała Tabaczyńskiego i Aleksandry Derry). W specjalnej wkładce poświęconej prozie i poezji Kujawsko-Pomorskiego – nowe twarze regionu.  

 

Fabularie nr 2 (2) 2013:

fabularie-nr2-okladka

„Fabularie” nr 2 to numer o JEDZENIU (przekład opowiadania Raymonda Carvera i szkic Radosława Siomy); to numer z wywiadem z MIKOŁAJEM TRZASKĄ i z recenzją filmu „Miłość”; to też numer o ZWIERZĘCENIU (szkic Pawła Schreibera, przekład eseju Davida Fostera Wallace’a, szkice Pawła Marcinkiewicza i Dariusza Gzyry); wreszcie słów kilka o: SŁOWOBRAZIE (esej Darii Mileckiej) oraz o PERFORMANSIE (rozmowy z BBB Johannesem Deimlingiem i Moniką Sobczak). W „Fabulariach.Blisko” znajdziemy m.in. ciekawy artykuł Rafała Skoniecznego o przedwcześnie zmarłym poecie – Robercie Krajewskim.

 

Fabularie nr 1 (3) 2014:

fabularie-nr3-okladka

W trzecim numerze „Fabularii” znajdziemy artykuły poświęcone: KOBIETOM (rozmowa z Agnieszką Graff, szkice Marzeny Adamiak, rozmowa z Magdaleną Skrzyńską), UKRAINIE (wiersze Oksany Zabużko, recenzja Michała Tabaczyńskiego, rozmowa z Oleksandrem Jaremą, Aleksandrem Baranowskim i Małgorzatą Schmidt) oraz ANIMACJI (szkic Jerzego Armaty). Jest też całkiem spora część okolicznościowa, zatytułowana: JACKOWI PODSIADLE NA URODZINY, a także dodatek „Fabularie.Blisko”.  

 

Fabularie nr 2 (4) 2014:

fabularie-okladka-nr4-28lipca

Tematami przewodnimi czwartego numeru „Fabularii” są: WIEŚ / FOLK / POLSKA, a także KRYZYS MĘSKOŚCI I MACIERZYŃSTWO oraz WIEK JAKO PROBLEM (ageizm/adultyzm). W magazynie znalazły się: eseje, felietony, reportaże (m.in. Zbigniewa Masternaka), szkice, wywiady (m.in. z Agnieszką Grochowską), poezja i proza, a także garść recenzji. W dodatku „Fabularie.Blisko” natomiast – m.in. wiersze laureatki Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej SILESIUS 2014 – Martyny Buliżańskiej.

 

Fabularie nr 3 (5) 2014:

fabularie-nr5-issuu

Piąty numer „Fabularii” poświęcony jest m.in. CIAŁU. Temat ten znajduje tu bardzo szerokie ujęcie – od dyscyplinowania ciała, poprzez ciało książki i liberaturę, po teksty o fantomach czy choćby o sztuce Teresy Margolles. Oprócz tego w numerze słów kilka o LOKALNYM ŻYCIU LITERACKIM, nieco prozy, szczypta poezji oraz kilka recenzji, a także dział poświęcony wystawie sztuki współczesnej MEDIATIONS BIENNALE i jak zwykle dodatek regionalny – „Fabularie.Blisko”.

Strona pisma: www.fabularie.pl
Rekomendacje: www.avant.edu.pl

Leave a Reply

Co o tym myślisz? Napisz nam w komentarzu. Bądź miły :)